Yeni Dönemde ‘’İnsan Gibi’’ Marka Oluşturmak!

Pazarlama 4.0’a geçiş yaptığımız bu dönemde pazarlama uzmanları, ‘’insan merkezli pazarlama’’ fikrinin üzerinde duruyor.

Eskiden insanlar pazarlama kampanyalarından kolayca etkilenebiliyordu. Yeni dönemde ise şirketlerin rakiplerinden ‘’farklılaşma çabası ‘’adı altında insanlara empoze etmeye çalıştığı o kadar çok kampanya var ki, bu bolluk insanları bir süre sonra duyarsızlaştırmaya başlıyor. Müşteriler artık pazarlama iletişiminden, uzman görüşlerinden daha çok internetteki ve gerçek yaşamdaki tavsiye ve değerlendirmelere önem veriyor. Bu durumda şirketlerin müşterilerini sadece bir hedef olarak görmemeleri gerekiyor. Firmalar, müşterilerine yarattıkları markanın gerçek karakterini tanıtmalı ve marka değeri konusunda dürüst olmalıdır.

Bazı uzmanlar liderlerin müşterilerini baskı kurmadan etkileyebilmeleri için markaların insani özelliklere bürünmeleri gerektiği kanaatinde.

Bu özellikleri bakacak olursak,

Fiziksellik

Fiziksel olarak çekici görülen bir kişi genel olarak başkaları üzerinde de etki bırakabilir. Bu durumu markalara yorarsak; müşteriler üzerinde etkiye sahip olmayı hedefleyen markaların, fiziksel çekicilik için iyi tasarlanmış logolara ya da markanın amacını ve vizyonunu tanımlayan sloganlara ihtiyacı vardır.

Düşünsellik

Düşünme sonucu ortaya çıkan farklı fikirler, firmaların geleceği için oldukça önemlidir. İnovasyon odaklı firmalar diğer rakip firmaların aklına gelmeyen ürünleri üretebilme veya hizmet geliştirebilme becerisine sahip olmalıdır. Böylece markalar müşterilerin yaşamlarını daha elverişli hale getirebilir, ilerleyen zamanda da müşterilerinin cüzdanlarına erişebilir.

Sosyallik

İnsanlarla iç içe olan bir birey, başkalarıyla olan iletişiminde daha öz güven sahibidir. Aynı şekilde, müşterileriyle iç içe, sosyalliği olan markalar onlarla sohbet etmekten korkmaz. Müşterilerini dinler, sorularına yanıt verir ve şikayetlerine duyarlı bir şekilde çözümler sunar.

Duygusallık

İletişim kurmaya başlarken, karşılarındaki insanların eylemlerini yönlendirmek için onlarla duygusal bağ kurmaya çalışan kişiler etkili hamleler gerçekleştirebilir. Buna paralel olarak duygu uyandıran markalar da olumlu müşteri davranışlarını harekete geçirebilir ve etkili mesajlarla müşterileriyle duygusal bağ kurabilirler.

Cesaret

Güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güveni cesaret olarak tanımlayabiliriz. Markaların da rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri için tüketicilerin zihninde farklı bir yere konumlanması gerekiyor. Pazarlama dünyasına “Konumlandırma” kavramını kazandırmış Jack Trout, markaların farklılaşmaları içinde
sekiz ayrı yol sıralamaktadır.

1- İlk olma yoluyla farklılaşma
2- Fiyat yoluyla farklılaşma
3- Liderlik yoluyla farklılaşma
4- Hizmet yoluyla farklılaşma
5- Uzmanlık yoluyla farklılaşma
6- Kurum tarihi yaratma yoluyla farklılaşma
7- Özellik ile farklılaşma
8- Sahiplenebilecek nitelikleri öne sürüme yoluyla farklılaşma

Bu farklılaşma ne kadar cesur, ne kadar atılgan ve ne kadar alışılmışın dışında olursa markanız o denli kişiyi kendine çekebilir. Rocky Aoki’nin de dediği gibi ”Kaybetmekten korkmadığın zaman kazanabilirsin”.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account