Sosyal Medya Sizi Değil, Siz Sosyal Medyayı Yönetin!

Yediden yetmişe hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon var. Tabii bu telefonları kullananların çoğunun da en az bir tane sosyal medya hesabı var.

Bu kapsamda Web Arel Sicil ve Hootsuite’ın hazırladığı, 2018 global dijital raporuna baktığımızda; 81 milyon 330 bin olan Türkiye nüfusunun yüzde 67’si olan 54 milyon 330 bin kişinin internet kullandığı gözlemleniyor. Aktif sosyal medya kullanıcısı ise 51 milyon, yani toplam nüfusun yüzde 63’ü sosyal medya kullanıyor. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları ise: YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter şeklinde sıralanıyor.1

Her yaştan pek çok kişiyi etkisi altına alan sosyal medyayı insanlar; çevresini genişletmek, iletişim kurmak, bilgi edinmek, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak ve boş zamanlarını değerlendirmek gibi farklı amaçlarla kullanıyor.

Peki şirketler sosyal medyayı ne için kullanmalı?

Son yıllarda sosyal medyanın bu denli fazla kullanılmasıyla işletmeler; hedef müşteri gruplarıyla iletişim kurmak, marka bilinirliğini artırmak ve müşteri bağlılığını sağlamak gibi pazarlama amaçlarını dijital bağlantılar kurarak sağlamaya çalışmakta. Markalar sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandıklarında bu geniş kitleye hitap etme olanağına sahip olabileceği gibi bünyesine birçok avantaj da katabilir.

Mevcut Müşterileri Tanımak

Müşterilerinizi tanımak ve ihtiyaç analizlerini iyi yapabilmek için müşterilerinizi gruplara ayırmanız gerekiyor.

Örneğin:

Müşterilerin demografik özellikleri neler? (Yaş, cinsiyet, gelir seviyesi)

Müşterilerin fizyografik özellikleri neler? (Kişisel zevkler, davranış şekilleri)

Müşterilerin etnografik özellikleri neler? (Kültürel özellikler)

Hangi ürünü satın alıyorlar?

O ürünü neden satın alıyorlar?

O ürünü nasıl satın alıyorlar?

Ürünü satın alma süreçleri nasıl işliyor?

Ürünü satın almalarında rol oynayan etkenler/kişiler var mı?

Ürünleri alan kişilerin coğrafi yerleşimleri nereler?

Bu soruların yanıtlarını bularak müşteri talebinin özelliklerini, müşterilerin kim olduklarını ve satın alma davranışları öğrenebilirsiniz.

Yeni Müşteri Kitlesine Ulaşmak

İşletmeniz ister orta ölçekli ister holding olsun sosyal ağlarla ürün ve hizmetlerinizi belirlediğiniz hedef kitlenize ulaştırabilir, yeni müşteri kitlesi edinebilirsiniz. Hedef kitlenizi mevcut müşterilerinizden elde ettiğiniz bilgileri geliştirerek yeni müşterilerinizi tanımlamak için kullanabilirsiniz.

Örneğin piyasaya çıkaracağınız ürün kadınlara yönelik ise hedef kitlenizin ilgileri, ihtiyaçları, alışkanlıkları, kişisel kimlikleri ve benzerliklerini araştırmanız ve buna uygun bir kampanya yürütmeniz gerekir. Mesela 25 yaş altı genç kadınları hedefliyorsanız, onların dillerinden konuşmalısınız.

Uygun ve Etkin Reklam Oluşturma

Müşterilerinize duyurmak istediğiniz mesajı veya ürünü reklam vereceğiniz mecranın maliyeti ve geri dönüşlerini düşünerek seçmelisiniz. Özellikle küçük ve orta boyutlu işletmeler reklam bütçelerini daha fazla düşünerek harcamalı. Hedef kitlenize doğru zamanda göstereceğiniz reklamlar ile yeni müşterileri kendi tarafınıza çekebilirsiniz. Örneğin Facebook’ta reklam vermek istediğinizde şirketinizle aynı ilde olan, belirli bir mesafe yakınında yaşayan, belirli yaş aralığındaki insanların bu reklamı görmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle reklam bütçenizi etkin ve verimli bir şekilde kullanmış olursunuz.

Online İtibar Yönetimi

İnsanlar hemen hemen her düşüncesini belirli bir denetimden geçmeden sosyal medya mecralarında dile getirebiliyor. Bu durum şirketleri olumlu etkileyebileceği gibi olumsuz da etkileyebilir. Örneğin marka ya da ürününüz tavsiye edilmesi markanıza kazanç sağlayabildiği gibi olumsuz düşünceler de online itibarı zedeleyerek hem maddi hem manevi yönden zarara uğratabilir.

Sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşma imkanınızı artırabilir ve birçok avantajın sahibi olabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account