‘’Kuşak’’tan Al Pazarlamayı!

Bazı markalar sadece insanların, yaş grubu veya cinsiyeti gibi belirli demografik özelliklerine hitap ediyor. Bir adım öteye geçmek ve daha geniş bir çeşitliliğe hitap etmek isteyen markalar ise pazarlama sürecinde kararlarını kuşakları inceleyerek vermeye çalışıyor.

Bu yazıda X, Y, Z kuşaklarının özelliklerinin yanı sıra satın alma alışkanlıklarından da bahsedeceğiz.

Baby Boomer ”BB”lar Kuşağı (1945- 1964)

Baby Boomer’lar, iki büyük dünya savaşının izlerinin silinmeye çalışıldığı dönemde doğan bir kuşağın temsilcisidirler.

1945 yılında ilk baby boomer kuşağı üyesinin doğmasıyla başlayan bu kuşak 1964 yılına kadar doğanları kapsıyor. Kuşağın en genç üyesi 54, en yaşlı üyesi ise şu an 73 yaşında.

Bir yanıyla bireyci, özgürlüğüne düşkün, dünyayı, hazzı keşfetmeye ve sonuna kadar yaşamaya odaklanmış bir kuşaktır. Diğer yanıyla ise, uyumlu, amacına odaklanan, pozitif ve yeniliklere açık olmakla birlikte, kadın erkek ilişkilerinde muhafazakar çizgiden ayrılmayan bir kişilik sergilemektedir. BB’lar, çok çalışkan ve toplumsal sorumluluk duygusu gelişmiş bir kuşak olarak değerlendirilmektedir.

Bu nesil John Lennon, Marilyn Monroe’yla büyümüş; Levis ve Coca Cola gibi büyük markaların sürdürülebilirliğinde rol almış gruplardır. Nostaljiyi seven bu kesime hitap edebilmek için markanızın güvenilirliğini kullanabilirsiniz.

”Annen, babangil nasıl?” capslerinden de yola çıkarak bu kişilerin, Facebook ve Twitter’ı “geleneksel” sosyal medya platformlarında bulunma olasılığı çok yüksektir, bu yüzden çabalarınızı oraya odakladığınızdan emin olun.

Sosyal medya ile daha geç tanışan bu topluluk doğal olarak daha şüpheci ve online pazarlamaya pek de güveni yoktur. Reklamlarınızın yasal ve ilgi çekici olduğundan emin olun ve yayınlarınızı bu şüpheciliği ele alacak şekilde oluşturun.

Savaş sonrası yoksullukla mücadele eden, daha yeni yeni tüketime geçebilen bu kesim de bir ürünün yenisinin alınması için mutlak eskimesi gerekir düşüncesinin olduğu söylenebilir.

X Kuşağı (1965- 1980)

90’ların teknolojik devrimi ile 60’lı – 70’li yılların ekonomik patlaması ve sosyal gelişimi arasında kalan X kuşağının sadakat duyguları, duruma göre değişirken geleneksel değerlerin savunuculuğunu da yaptıkları söylenebilir.

En genci 38, en yaşlısı 53 olan bu kuşağın bireyleri; toplumsal sorunlara duyarlı, iş hayatında motivasyonları yüksek, mücadeleci, şüpheci, güvenilirdirler.

X kuşağında kadınların iş hayatına daha fazla atılmasıyla birlikte, geleneksel aile modelinde bir farklılaşma meydana gelmiş ve tüketimde kadın rolü daha da artmıştır.

Teknolojiyle arası günümüz y ve z kuşakları kadar iyi olmayan bu grup, online alışverişe pek alışamamış olsa da sosyal medyadaki indirim fırsatlarına tıklamadan geçmiyorlar.

Y Kuşağı (1981- 2000)

Teknolojiyle haşır neşir olan Y kuşağının en genci 18, en yaşlısı ise 37 yaşındadır.

Y kuşağı bireyleri; girişimci, sabırsız, bireyci, sonuca odaklanan, egosu ve öz güveni yüksek, her şeyi hemen isteyen, hemen tüketen ve bir bedel ödemek istemeyen, çalışmaktan pek hoşlanmayan, sık iş değiştiren, eğlenmeyi ve kazanmayı seven bir
kuşaktır.

Y kuşağı; internet ve mobil telefonların çağında doğup büyüdükleri için tüketim söz konusu olduğunda farkındalığı en yüksek olan kuşakların başlarında yer alıyor.

Y nesli herhangi bir ürünü satın alırken diğer müşterilerin ne düşündüğü, ürünün ne kadar kullanılabilir olduğunu, trendlik seviyesi ile ilgili araştırmalar yapıyor. Eğer markalar ürünlerinin başarılarından ötürü sadık müşterilere sahiplerse ya da ürünleri hakkında müşterilere ne kadar olumlu izlenim verdilerse o derece Y kuşağının tercihi olurlar.

Online alışveriş yapmayı en fazla tercih eden kuşaklar arasında yer alan Y kuşağı, boş zamanlarına önem verdiği için alışverişin seçim sürecini online temin edip check-out/satın almayı gereksiz adımlarla uzatılmasından hoşlanmıyor.

Y kuşağına pazarlama yapmak istiyorsanız kusursuz ve zahmetsiz bir online alışveriş yapısına sahip olmanız gerekiyor.

Z kuşağı (2000’den sonrası)

Henüz çocukluklarını yaşayan Z kuşağının teknolojik dönüşümler neticesinde, tüketim kararları ve davranışları üzerinde diğer tüm kuşakların yaratmış olduğu pazarlama ve tüketim alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirecekleri ve geleceğin tüketici profilini şekillendirecekleri ön görülüyor.

Henüz haklarında çok şey bilmediğimiz Z kuşağını diğerlerinden ayıran en önemli farklılık, değişimi çok hızlı ve kırılmalar şeklinde yaşandığı bir dönemde doğmalarıdır.

Dünyanın her yerinde yaşayanlarla çok rahat bağlantı kurabilen Z kuşağı; teknolojiye fazla içli dışlı, aceleci, internete hakim, yaratıcı, çoklu dikkat ve çoklu karar alma becerisine sahip, her şeyi çabuk isteyen ve anlık tüketen bir profil sergilemektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de Z kuşağının tüketim alışkanlıklarını daha da iyi
tanımlayabileceğiz.

Her kuşak dünyayı değiştirmeyi görev edinerek doğuyor. Bununla birlikte de pazarlama alışkanlıkları ve marka davranışları da değişiyor. Lester C. Thurow dediği gibi ‘’ Rekabet dünyasında iki seçeneğiniz vardır. Kaybedebilirsiniz. Ya da kazanmak istiyorsanız, değişirsiniz…’’

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account