Markalar Hedef Kitlesini Nasıl Tanır?

Markanızın reklamını yapmak söz konusu olduğunda, hedef kitlenizin kim olduğunu ve onlara nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle, ürününüzle veya hizmetinizle vermek istediğiniz mesajınızın veya sloganınızın tüketicilerin zihninde yer etmesi, yorumlanması ve satın alma davranışına dönüşmesi için mesajın ne olduğuna ve nasıl ileteceğinize karar vermeden önce hedef kitlenizi tanımanız ve potansiyel alıcılarınıza doğru tanıtım mesajlarını sunmanız gerekir.

Hedef Kitle

Hedef kitle, ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenmesi en muhtemel kişilerin demografisidir.

İnsanların bir ürünü veya hizmeti satın almaları için, mesajın tonu ve içeriği ile ilgili olması gerekir. Bu yüzden reklam kampanyalarınızı hedef kitlenizi tanıyarak ve analiz ederek belirlemeniz gerekir.

Hedef kitlenizin oluşturanların demografik profilini anlamak, reklam üretimin temel ögelerindendir.

Reklamcılıkta hedef kitlenin kadın, erkek veya çocuk olması içerik ve biçim tasarımını, kullanılacak olan sözleri, renkleri, müzik türünü, tarz ve diğer bütün anlatım ögelerini değiştirebilir.

Örneğin bir oyuncak mağazanız varsa, hedef kitleniz çocukların yanı sıra ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar ve çocuklarla vakit geçirmeyi seven kişilerdir.

Diğer hedef kitle örnekleri arasında 25’li yaşlarındaki bekar erkekler, çalışan anneler, çalışan kadınlar, emekli yaşlılar, köpek ve kedi sahipleri sayılabilir.

Hedef kitlenizin eğitim düzeyi (Lise, Kolej, Yüksek Lisans) reklamınızın, algılama düzeyini, dil özelliklerini, görsel değerlerini etkileyeceği için reklamlarda bu niteliklere uygun yaklaşımlar sağlanmalıdır. Hedef kitlenin algılama ve kavrama düzeyi psikolojik ve çevre koşullarına bağlı olarak etkileneceğinden reklamın mesajı kadar ulaştığı kanal da önemlidir.

Toplumun kültürel değerleri, gelenekleri, görenekleri mesaj planlamasında asla atlanmamalıdır. Özellikle Türkiye gibi farklı etnik kökenlerde insanların yaşadığı bir ülkede yanlış anlama ve tartışmalara yol açacak reklamlardan kaçınılmalı, bir grup, meslek, azınlık ya da görüşü rahatsız edecek mesajlar üretilmemelidir.

Örneğini, İsveç merkezli giyim firması H&M’in siyah bir çocuğu “Ormandaki en havalı maymun” yazılı kıyafetle gösteren reklamı büyük tepki çekti. NBA yıldızı LeBron James’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim, H&M’i ırkçılıkla suçladı. H&M firmasından yapılan açıklamada ise özür dilendi ve fotoğraf kaldırıldı.

Ortak demografik hedefleme ölçütlerine bakacak olursak:

Cinsiyet: Erkek Kadın
Yaş: 18, 18-34, 35-49, 50+
Etnik köken: Asyalı, Afrikalı-Amerikalı, Kafkas, İspanyol
Gelir: 20 altında, 20 bin – 40 bin, 60 bin – 100 bin, 200 bin
Hane Büyüklüğü: 1, 2, 3, 4+
Çocuk Sayısı: 0, 1, 2, 3, 4+
Eğitim: Lise, Kolej, Yüksek Lisans
Kullanıcı Türleri: Denemeler, aboneler, yöneticiler
Çalışanlar, İş Arayanlar, Çalışmayanlar

Hedef kitle tarafından reklam mesajlarına yüklenen anlamların yorumlanması veya çözümlenmesinde, yukarıda bahsettiğimiz birçok unsur önemlidir. Marka danışmanlarına göre bu çok değişkenli iletişim ortamında reklamınızla vermek istediğiniz etkiye ulaşabilmek için iletişimin etkisini önceden kestirebilmek, mümkünse tasarlayabilmek sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirir.

Demografik hedefleme örneklerine bakacak olursak:

Sporla ilgili reklamları, Erkek kullanıcılara göster, 18 – 40 yaş arası

Üst düzey kıyafet ögeleriyle ilgili reklamları, yıllık geliri 40 bin veya daha yüksek olan
Kadın kullanıcılara gösterme

En az bir çocuğa sahip kullanıcılara aile yönelimli reklamlar gösterme: Çocuk Gelişimi, Ebeveyn Kursları, Annelik Psikolojisi vs.

Başarılı reklam kampanyalarının özünde hedef kitleyi deneyimleriyle, duygu ve beklentileriyle doğru yakalayan mesajların olduğu düşünülür. Bu mesaj kitleye ister mantıksal ister duygusal yoldan verilmiş olsun, reklamın amacına hizmet eden cevap, tüketicinin reklamda kendisini bulmasını sağlayacak olan görüşü iletir.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account