Gerilla Pazarlamayla Fark Yarat!

Gerilla pazarlama stratejisi uygulanış şekilleri ve uygulandığı alanlar bakımından çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu yazıda gerilla pazarlamanın uygulanış şekillerinin yanı sıra örnek teşkil eden bazı çalışmalara da yer verilecektir.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Açık Gerilla Pazarlama / Çevre Pazarlama

Çevrenin sunduğu yerlerden yararlanılarak yapılan pazarlama çalışmasıdır. Esnek bir çalışma yöntemidir ama çevresel faktörlerin en iyi şekilde kullanılmasını gerektirir. Örneğin bir heykelin üzerine çıkarılabilir bir şey koymak veya kaldırımlara ve sokaklara geçici sanat eserleri koymak gibi.

Kapalı Gerilla Pazarlama

Açık gerilla pazarlamasına benzer şekilde, sadece tren istasyonları, mağazalar ve üniversite kampüsü binaları gibi kapalı mekanlarda gerçekleştirilen pazarlama çeşididir.

Gizli Pazarlama

Planlanmış bir pazarlama çalışmasını gizlice ve fark edilmeyecek bir biçimde yönetme ve gerçekleştirme anlamına gelen pazarlama türüdür. İnsanlar ürünlerle etkileşim kurduklarında bunun bir pazarlama çalışması olduğunu fark etmeden etkileşimlerini sürdürürler. Aksi taktirde insanlar bir pazarlama çalışmasının parçası olduklarını anladıklarında markaya veya ürüne karşı olumsuz düşüncelere sahip olmaya başlayabilir.

Viral Pazarlama

Viral pazarlama, ögelerinin veya mesajının bir kişiden başka bir kişiye geçecek şekilde planlanmış pazarlama çalışmalarına verilen isimdir. Viral pazarlamadaki amaç verilmek istenen mesajın yayıldıkça ve kitle büyüdükçe pazarlama çalışmasının etkinliğini ve markanın bilinirliğinde artış göstermektir.

Sokak Pazarlama

Sokak pazarlama, hareketliliği öncelik kılan bir pazarlama yöntemidir. Markanın ürünlerinin sokakta dağıtılmaya veya denenmeye açık olur. Arabalarda veya otobüslerde kullanılan reklamlar bu pazarlama yönteminin bir parçasıdır.

Frontline

“Birisi, o köpeği hemen o sineklerden uzaklaştırsın!” gibi çılgınca bir düşünceye sahip olmuş olabilirsiniz.
Köpekler için pire ve kene önleme ürünleri üreticisi olan Frontline, bu geniş kamusal alanın tüm katını bu görüntü ile doldurmuştur. Marka, her gün o mekanda birçok insanın yürüdüğünü biliyordu ve çok sayıda insan da bu ürün tanıtımını binanın üst düzeylerinden görerek köpek ve böcek yanılsaması üzerinden ürünü tanıma fırsatı buldu.

 

 

 

 

 

 Kopenhag Hayvanat Bahçesi

Kopenhag Hayvanat Bahçesi tarafından gerçekleştirilen bu pazarlama çalışmasıyla otobüs yaratıcı bir tasarımla şekillendirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Bounty

Kağıt havlu markası Bounty, New York’un sokaklarında eğlenceli bir “karmaşa” kurarak dev kahve fincanı ve dev bir dondurma devirdi. Markanın, ürününün ve sağladığı çözümün reklamını yapmada benzersiz bir yolunu minimal kelimelerle bulduğu düşünülüyor.
Gerilla pazarlama stratejisi ile denenmemişleri deneyip, müşterilerinizin karşısına yaratıcı şekillerde çıkabilir ve ilgilerini çekebilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account