Gerilla Pazarlamanın Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

Giderek artan şirketler, tüketiciler üzerindeki etkilerini en üst düzeye çıkarmak için gerilla pazarlama tekniklerini kullanıyor. Herhangi bir işletme, müşterileri çekmek, kazanç sağlamak ve geliri artırmak için gerilla pazarlamasını kullanabilir.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlamanın Avantajları

Unutulmazlık

Gerilla pazarlama temel olarak yaratıcılık gerektirir. Yaratıcılığınız ne kadar genişse kampanyalarınız o denli başarılı ve unutulmaz olur. Etkili bir gerilla pazarlama kampanyası tüketicilerdeki güçlü satın alma duygularını ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların reklamı yapılan markayı hatırlamalarına yardımcı olabilir.

Düşük Bütçe

Gerilla pazarlamanın sihri, tüketicilere yeni ve heyecan verici yollarla yaklaşmak için alışılmışın dışında tanıtım yöntemleri kullanmaktır.

Gerilla pazarlamasında yer alan yöntemler, geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha ucuzdur. Örneğin bir Facebook sayfası oluşturmak, ürün veya hizmetlerinizi açtığınız sayfadan tanıtmak ve bunun üzerine yenilikçi fikirlerinizi yaymak cebinizden para çıkmamasını sağlayabilir.Gerilla pazarlamanın sunduğu birçok deneyim interaktiftir ve beklenmedik yerlerde ortaya çıkabilir. Gerilla pazarlama marka bilinirliği oluşturmak için uygun maliyetli bir yol sağlar. Bu klasik örneklerden bazılarına göz atalım.

Müşteri Tabanındaki Gelişme

Gerilla pazarlama, temelde yeni müşteriler çekmeyi, eski müşterileri tekrardan satın almaya teşvik etmeyi ve müşteri tabanını geliştirmeyi hedefler. Bunu da müşterilerini şaşırtacak şekilde yapmayı tercih eder.

Viral olmak

Teknolojinin gelişimiyle birlikte; akıllı telefonlar, tabletler ve sosyal medya yavaş yavaş insanları şekillendirmeye başlıyor. Gerilla pazarlama şirketleri bu eğilime girerek, viral olarak milyonlarca görüşün hızlıca rafine edilmesini sağlayan kampanyalar hazırlayabilirler.

Nüfusun çoğunluğu sosyal medya platformlarından, günlük faaliyetlerini dünya ile paylaşmaya istekli oluyor. Gerilla pazarlama şirketleri bunu kendi avantajlarına kullanabilir ve viral olan sıra dışı kampanyalar yapabilirler.

Gerilla Pazarlamanın Dezavantajları

Gerilla pazarlamayla vermek istediğiniz mesaj, hedef kitleniz tarafından yanlış anlaşılabilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için reklamınızı yayınlayacağınız mekanın ve hedef kitlenin doğru seçilmesi gerekir.

Gerilla pazarlamanın belirli yöntemleri yasal izinlere tabi tutulabilir. Örneğin bir duvara yapacağınız grafiti, çıkartma çalışması yasalara göre yasak olduğundan sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Gerilla pazarlama kampanyası hızla yayılabileceğinden, bir şirket hakkındaki olumsuz düşünceler de bu denli hızlı yayılabilir. Sonuç olarak, markanızı boykot eden bazı insanlar bulabilirsiniz.

Gerilla pazarlamanın birçok yöntemi hava durumları sebebiyle zarar görebilir. Bu yüzden yaptığınız çalışmaları tekrar tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account