Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama; alışılmışın dışında taktiklerle, beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen ve tüketicilerin dikkatini çekmek için daha küçük bütçeler ile daha büyük bir hayal gücü kullanılarak yapılan pazarlama kampanyalarına verilen isimdir.

Gerilla Pazarlamanın Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olan gerilla pazarlamanın stratejisinin temelinde viral olma yatar. Geleneksel pazarlama, pazarlama için yüksek bütçeler isterken, gerilla pazarlama; heyecan, enerji ve hayal gücü gerektirir. Gerilla pazarlaması, kulaktan kulağa pazarlama, tele pazarlama, t-shirtler, afişler, broşürler vb. gibi birçok pazarlama yöntem ve kaynaklarının kombinasyonunu kullanabilir.

ABD’li iş adamı ve yazar Jay Conrad Levinson, 1984 yılında yazdığı ”Gerilla Pazarlaması” adlı kitabı ile gerilla pazarlamasının babası olarak görülür. Levinson, gerilla pazarlamanın ruhunu ve küçük firmaların büyük firmalarla rekabet edebilmesini sağlayan teknikleri açıklayabilmek için verdiği örnekte şunu anlatır;

Küçük bir mobilya mağazasının, sağında ve solunda büyük mobilya mağazaları vardır. Bu büyük mobilya mağazalarının birinde, kocaman bir afiş asılmış ve üzerine ‘’%60’a varan İndirim!’’ yazılmıştır. Diğerinde ise, ondan daha büyük bir şekilde ‘’%75 İndirim!’’ yazılmıştır. İki büyük mağaza, ortadaki küçük mağazayı hesaba katmadan birbirleriyle rekabet etmeye başlar. Ortadaki mağazanın ise ne afiş asacak maddi durumu ne de indirim yapacak hali bulunmaktadır. Küçük mağaza sahibi, tam ortalarındaki kendi kapısının üzerine şunları yazar: “Ana Giriş”.

Aslında gerilla pazarlama ve geleneksel pazarlama anlayışının hedefleri konusunda bir farklılık yoktur. İkisinde de amaç daha fazla ürün satmak ve buna bağlı olarak daha çok kar elde etmektir. Gerilla pazarlama ve geleneksel pazarlamaya araç olarak bakıldığında kavramlar arasındaki fark ortaya çıkar. Gerilla pazarlama kullandığı yöntemlerle geleneksel pazarlamadan ayrılır. Çünkü gerilla pazarlama; yaratıcı, eğlenceli, vurucu sloganları üretmekte ve umulmadık zamanlarda ve yerlerde kendini kitleye göstermektedir.

Gerilla Pazarlamada Önemli Noktalar

➢ Gerilla pazarlama deneyim, yargılama ve tahminden ziyade insan psikolojisine dayanmalıdır.
➢ Para yerine, pazarlamanın birincil yatırımları; zaman, enerji ve hayal gücü olmalıdır.
➢ İşletmenizi ölçmek için birincil istatistik, satış değil, kâr miktarı olmalıdır.
➢ Çok çeşitli ürün ve hizmetler sunarak çeşitlendirmeye çalışmak yerine, çabuk ilerleyen bir odakla mükemmeliyet standardı yaratılmalıdır.
➢ Yeni müşteriler edinmeye odaklanmak yerine, daha fazla yönlendirme, mevcut müşterilerle daha fazla işlem ve daha büyük işlemler hedeflenmelidir.
➢ Gerilla pazarlamacıları bir kampanya için pazarlama yöntemlerinin bir kombinasyonunu kullanmalıdır.
➢ Mevcut teknolojiyi, işletmenizi oluşturmak için bir araç olarak kullanın.
➢ Mesajlar bireyler veya küçük gruplar, daha küçük, daha iyi hedeflenir.
➢ Satış yapmaya çalışmak yerine, müşterilerinizde güven ve destek oluşturmaya çalışın.
➢ Ürün veya hizmetinizi satmak için müşteri ile bir ilişki kurmaya çalışın
➢ Müşterinin ihtiyaçlarını anlamaya ve vaat edilen faydaları sunan bir ürünün gerilla pazarlamasını yapmaya çalışın.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account