Firmanız ‘’Hayalet’’ Olmasın!

Gelişmekte olan teknolojilerle birlikte tüm dünyada yeni pazarlama trendleri doğuyor. Yeni dönemde firmaların, görünürlüğünü artırmak ve daha fazla müşteriye ulaşabilmek için değişen dijital pazarlama trendlerine ayak uydurması gerekiyor.

Fijital Pazarlama

Türkiye’de yaklaşık 3-4 senedir konuşulmaya başlanan fijital kavramı fiziksel ve dijital kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Fijital, dijital dünyadaki pazarlama kampanyalarının, geleneksel medya kampanyaları ile birleşmesi anlamına geliyor. Fijital pazarlamayla firmalar, tüketici ve ürün/hizmet arasındaki fiziksel ve dijital dünya köprüsünü kurmayı hedefliyor. Uzmanlar fijital kavramının, fiziksel ile dijital deneyimler harmanlayarak (uygulamalar, web siteleri, dijital satış noktaları, geleneksel analog deneyimler gibi) tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşmayı sağlayan yeni nesil bir pazarlama yöntemi olduğunu düşünüyor.

Örneğin; bir yere gitmek istediğimizde taksileri uygulamalar aracılığıyla çağırabiliyoruz ya da üç boyutlu tasarımları yazıcılar aracılığıyla elle tutulabilir hale getirebiliyoruz. Dijital dünyada oluşturduklarımızın karşılığını fiziksel dünyada alabiliyoruz.

Yapay Zeka

Yapay Zeka (AI), bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bilim dalıdır. Birçok alanda hizmet vermeye başlayan akıllı makineler ve yazılımlar, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni bilgiler öğreniyor.

Kullanıcı sayısı 2 milyarı aşan Facebook öğrenen makinelere en yakın örnektir. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, kimin fotoğraflarını daha çok beğendiğinizi veya yorum yaptığınızı, hangi grupları takip ettiğinizi sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor.

Önümüzdeki dönemlerde öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısının daha da artacağı düşünülüyor. Yazılımlarla beraber pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere birçok sektörün hedef kitlelerinin doğru tespitini yapmada, yapay zekayı kullanacağı düşünülüyor.

Mesajlaşma Aplikasyonları

Mesajlaşma aplikasyonları ile dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara gönderilebiliniyor. Neredeyse hepimizin cep telefonunda birden fazla mesajlaşma aplikasyonu yüklü. WhatsApp, Telegram, Viber, Line… Mesajlaşma aplikasyonlarının sayısındaki artışla içerisindeki reklam alanlarının da artması bekleniyor.Belki de mesajlaşma aplikasyonlarını bir süre sonra e-posta pazarlamasının bir alt dalı olarak kullanmak daha yaygın bir seçenek olacaktır, kim bilir?

AugmentedReality (Artırılmış Gerçeklik)

Artırılmış gerçeklik (AR) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biridir. AR, bilgisayar tarafından üretilen ses, video, grafik ve GPS verilerini kullanarak gerçek dünyadaki fiziksel ortamı, üç boyutlu simülasyonlar ile kişilere sunar. Artırılmış gerçeklik müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor.

Live Streaming Videolar

Sosyal medya platformlarında “livestreaming” destekli bir altyapının daha fazla tercih edilmesiyle birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başladı. Facebook, Twitter gibi kullanıcı sayısı fazla olan aplikasyonlar video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

Kısa Süreli İçerik

Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, ilerleyen dönemlerde sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook, InstagramStories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor ve yaygınlaştırıyor.

VR Pazarlama

Dijital yenilikler arasına hızlı bir giriş yapmış ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar.

Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek. Google, Nivea, THY ve Samsung gibi tanınan markalar çeşitli reklam kampanyalarında sanal gerçeklikten yararlanmaya başladılar bile.

Chatbots

Chatbots’ın görevi bizimle sohbet etmek, sorduğumuz sorulara cevap vermek ya da çeşitli konularda bizi bilgilendirmektir. Müşteri temsilcisini aradığımızda bizimle iletişime giren botlar chatbotlar için ideal bir örnektir.

Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecekmiş gibi duruyor.

Sanal Paralar

Hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, devlet, ulusal ya da uluslararası kuruluş, merkez bankası gibi herhangi bir resmi kurumla ilişiği olmadığı için denetimden uzak olması nedeniyle internet ortamında rahatlıkla alınıp satılabiliyor. Bu para birimlerine herhangi bir müdahale olmadığı içinde tamamen arz ve talep dengesi içerisinde sanal paralar değer kazanabiliyor ya da daha az rağbet görürse değer kaybedebiliyor.

Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Uzmanlar bitcoin ve altcoin gibi sanal paraların popülerliklerini artıracaklarını ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdüreceklerini düşünüyor.

Paylaşmak Güzeldir
Facebook
Facebook
Instagram
0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Uzmana Sor

Sending

©Reklam Postası Tüm Hakları Saklıdır.

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account